... Láska, svoboda, radost a tvořivost ...

Listopad 2013

Čarozemě Marie Svobodové

25. listopadu 2013 v 20:16 | Vlasta Fišrová
V chomutovské galerii Špejchar nyní vystavuje výtvarnice Marie Svobodová a několik dalších autorek. Obrazy, grafika, sošky a krajka na motivy Krušnohoří, které je naším domovem. Výtvarné síni přitom vévodí symbolický obraz muže horníka a ženy krajkářky v poetickém podání, tak jak to paní Marie umí vyjádřit. Do tohoto kraje se zamilovala a na její tvorbě je to znát... Vlastně by se dala nazvat takovou novodobou patronkou horníků (na jednom z obrazů je sv. Barbora, která tou patronkou opravdu bývala). Nechybí ani různé přírodní bytůstky... neb krajina krušnohorská má svá tajemství. Tak se přijďte podívat.


Madony "všedního" dne

3. listopadu 2013 v 18:03 | Vlasta Fišrová
Když jsem psala o obnovené expozici chomutovského oblastního muzea, tak jsem si tak nad jednou fotografií říkala, že konkrétní současné ženy jsou tak těm Madonám podobné... vidět je to třeba i na tomto snímku. A jak tak téma posvátné matky v sobě mám, tak nacházím blog jedné ženy, matky autitistických dětí, a v duchu se skláním...


Výstava v Cafe atrium

3. listopadu 2013 v 12:25 | Vlasta Fišrová
Mé fotografie přírody jsou nyní k vidění v neobvyklé chomutovské kavárně, která spolu s dobrým občerstvením a útulným prostředím přináší zároveň práci a kontakt lidem s postižením. Líbí se mi takovéto projekty.


Všemu světu na útěchu

3. listopadu 2013 v 9:38 | Vlasta Fišrová
Velmi mě potěšila obnova stále expozice gotického a renesančního umění v chomutovském Oblastním muzeu (vchod z náměstí 1. máje čp. 1). Expozici totiž kralují Madony ze severních Čech, které nejen, že přinášely lidem útěchu v kostelích, ony "promlouvají" i dnes, pocítila jsem to opravdu intenzivně. Prožitek se pouhými slovy popsat nedá, tak to zkusím snímky, fotografoval Zdeněk Fišr. Děkuji všem, kteří se na tomto podíleli a podílejí. Tady je celá fotoreportáž.